Baterie nás někdy dokáže pěkně potrápit

Před zimou se nevyplácí podcenit údržbu automobilu. O tom by se dalo sáhodlouze hovořit. Kromě toho, že je vhodné do auta přibalit i náčiní, které bychom v letních měsících do ruky nevzali, jako třeba lopatu na sníh, nastávají občas situace, na které se vždy dopředu připravit nedá.
startovací kabely
Nečekané překvapení
Některé součásti automobilu vypadají před zimou v pořádku a teprve jejich zvýšená zátěž ukáže, jak na tom ve skutečnosti jsou. Řeč je o baterii. V létě auto startuje jedna radost. S příchodem mrazů však dostává zabrat i tehdy, když stojí v nízkých teplotách naše auto venku. Pak se může ráno stát, že spěcháte do práce a auto ani neškytne. A pohroma je na světě. Nouzovým pomocníkem v takovéto situaci mohou být startovací kabely, které se vyplatí vozit během zimních měsíců při sobě. Pak už nám stačí pouze sehnat nějakého ochotného člověka, který nás pustí na krátký okamžik ke své baterii a který na rozdíl od nás své auto nastartuje.
Jízdou se nám akumulátor opět nabije a měl by něco vydržet, pokud se nám však ranní situace opakuje i odpoledne, je vhodné nechat baterii pořádně nabít. Když ani toto nepomáhá, je ortel jasný – baterie dosloužila. Nezbývá, než pořídit novou.
Investice okolo dvou tisíc nám vydrží na několik let. Je však potřeba volit kvalitní zařízení s dostatečnou kapacitou. Poradit nám můžou v prodejně, nebo také v autoservise, kde nám rovnou pomohou s výměnou staré baterie za novou a provedou také bezpečnou likvidaci akumulátoru starého.
 
baterie do auta 
 
Jak se správně o baterku starat
Když už máme baterii vyměněnou, auto startuje jako nové, můžeme i přesto udělat pár drobností, abychom její životnost prodloužili a zejména během zimních měsíců ji příliš netrápili.
K úsporným a šetrným opatřením patří zejména zapínání světel, topení a rádia až po nastartování. Po vypnutí motoru také nenechávejme světla svítit zbytečně dlouho, dokáží baterku pěkně vyždímat. Baterie také trpí dlouhým nepoužíváním, nebo jízdami na krátkou vzdálenost, kdy se nestačí dodatečně dobíjet a pouze se více vybíjí.

Doporučené články