Vliv koček na naše zdraví

Podle Leonarda da Vinciho je každá kočka mistrovské dílo a ano, má skutečně pravdu. Existuje tak zvané kočičí terapie, nebo – li terapie kočkou, odborně se to nazývá felinoterapie. U psa je to canisterapie. A ano, kočičí přítomnost má skutečně vliv na zdraví člověka jak po psychické, tak po fyzické stránce. Pokud máte doma kočičáka či kočičku, tak určitě máte nižší hladinu stresu. Lépe reagujete na stresové situace a hebký kočičí kožíšek, ťapkání jejich tlapiček vám určitě velmi prospějí a uklidní vás. To samé platí o uklidňujícím kočičím vrnění. Kočičky jsou také dobré, pokud trpíte nervozitou anebo třeba depresí.

kočka

Jste smutní? Ano hrnek horkého čaje či horké čokolády a pomazlení s kočičkou. To vám udělá dobře. U kočiček je skvělé, že dobře poznají náladu svého pánička, jeho rozpoložení, jeho pocity. Jsou velmi citlivé. Když se mazlíte s kočkou, uvolní se vám do krve oxytocin. To nadměrně pomáhá při úzkostech. Kočka je skvělým parťákem a vždy vám zlepší náladu. Když se někdo cítí osamělý a má doma kočku, tak ví, že ho někdo potřebuje, o někoho se musí starat a necítí se tak osamělý. Kočka mu dělá společnost, kamaráda, přítele. Kočce se může svěřit. A kočka nic nevykecá, je to vlastně takový psychoterapeut. Kočičky prospívají také vašemu srdíčku.

domácí kočka

Prokázalo se, že lidé, kteří mají doma kočku, mají méně infarktu srdce. Chovatelé koček také mají mnohem zdravější srdce. Je to vědecky prokázané. Kočičky také snižují stres. Pokud jsme nemocní a ležíme v posteli či na gauči například s chřipkou, kočičky si k nám lehnou a uklidňují nás, snižují nám bolesti. To platí i v případě, pokud trpíte bolestmi svalů. Kočičí předení a mňoukání vám bolesti snižují a vy se lépe a rychleji vyléčíte. Vím, že někteří trpí alergií na kočičí chlupy, existují i bezsrstá kočičí plemena. Také je známo, že děti, které vyrůstají s kočkami, mají mnohem méně alergií než ostatní děti. 

Doporučené články